عکاسی

عکاسی به معنای عکاس و عکسبرداری می باشد که در جهان به عنوان فتوگرافی خوانده می شود که ترکیبی از دو کلمه فتو به معنی نور و گرافی به معنای ثبت یا نگارش است که در واقع فتوگرافی به معنای نقش کردن با نور می باشد تکنولوژی چاپ عکس تغییر کرده است و از اتاق تنگ و تاریک به آزمایشگاه مجهز و کامل کامپیوتری منتقل پیدا کرده است که همگی بصورت دیجیتال انجام می شود. عکاسی دیجیتال در واقع تصویر و احساس واقعی را به ارمغان می آورد. البته کاغذ نقش بسیار مهمی در چاپ تصویر با کیفیت، مدرن، زیبا و همچنین ماندگاری بالا دارد. به منظور تصمیم گیری بهتر برای خرید کاغذهای عکس و یا حداقل برای درک بهتر شما از کاغذ عکس مناسب برای چاپ مدرن و اینکه چرا با هزینه بالا و خرید کاغذ عکس، هنوز به عکس ایده آل خود نرسیده اید، می توانید با خواندن این مقاله به درک درست از کاغذ، جنس، الیاف، بافت و گرماژکاغذ، جهت چاپ مدرن دست پیدا کنید.

در حال حاضر تصاویر را می توانید روی لیوان، پد موس، پتو، تیشرت و ... چاپ کنید، این مقاله تصاویری را که روی کاغذ ساده یا کاغذهای چندلایه عکس چاپ شده اند را مورد بحث قرار می دهد. در برخی موارد، نوع کاغذ می تواند کیفیت تصویر، دوام چاپ و ماندگاری تصویر را تحت تاثیر قرار دهد؛ با این حال، کیفیت یک کاغذ خاص در هر نوع کاغذی که در زیر توضیح داده شده است، می تواند تاثیر بیشتری داشته باشد. از آنجا که بحث مقداری پیچیده است، این مقاله همراه با عکس و توضیحات کافی مسائل را پیچیده تر نمی کند.پایداری  این تصاویر مدرن در راهنمای مصرف کننده IPI برای حفظ ثبات چاپ سنتی و دیجیتال مورد بحث قرار می گیرد. علاوه بر این، این راهنما برای ارائه اطلاعات در مورد هزینه یا ارزش محصول نیست. برخی کاغذهای ارزان قیمت عکس های با کیفیت پایین تولید می کنند. با این حال، مصرف کننده می تواند  تصمیم بگیرد بین کیفیت و هزینه یکی را انتخاب کند. اما در این مقاله در مورد ترکیب بین کیفیت و هزینه در نظر گرفته شده است. 

تاریخچه مختصری از کاغذهای عکس

کاغذ سازی در چین اختراع شد. تا چندین هزار سال بعد، به اروپا و آمریکا راه نیافت. کاغذ عمدتا از الیاف گیاهی تشکیل شده است. امروزه معمولا با الیاف چوب ساخته می شود، اما ممکن است با پنبه یا سایر مواد (در مقاله کاغذ و چگونگی تولید آن توضیح داده شده است ) ساخته شود. در خمیر چوب، تراشه های چوب مکانیکی در خمیر (چوب خمیر چوب) و یا خیس کردن آن در مواد شیمیایی برای جدا کردن الیاف (پالپ شیمیایی) می باشد. این پالپ سفید شده است تا همانند کاغذ شود. در نهایت، پالپ با آب مخلوط شده و به شکل نازک روی یک صفحه نمایش داده می شود.

برای بهبود خواص کاغذ، موادی مانند خاک رس را می توان اضافه کرد تا کاغذ متراکم تر و بصورت انبوه شده شود. افزودن این ماده شیمیایی، باعث می شود که کاغذ را آب بندی کرده و چاپ آن آسان تر شود. کاغذ نیز می تواند از طریق غلتک های سنگین کشیده شود تا سطح را در یک فرایند به چاپ برساند. و در نهایت نوشتن و چاپ کاغذ است که کاغذ عکس ساخته شده است. 

در 150 سال گذشته کاغذ عکس برای توصیف کاغذهای حساس به نور و برای ایجاد تصاویر عکاسی مورد استفاده قرار گرفته است. کاغذهای عکس در قرن نوزدهم معمولا دست ساز بودند. کاغذ ساده یا کاغذهایی که با یک لایه گیرنده واضحی پوشیده شده اند و با نمک های خاص و نیترات نقره حساس می شوند. سپس آنها می توانند به طور مستقیم یا از طریق غیر مستقیم در معرض نور قرار گیرند. ابتدا کاغذها نیاز به "پیشرفت" نداشتند، اما نیاز به یک شستشوی شیمیایی داشتند که تصویر را با حذف نمکهای حساس به نور در قسمت های غیر قابل تحمل چاپ می کردند. سپس آنها را برای حذف مواد شیمیایی ثابت و جلوگیری از زرد شدن و رنگ آمیزی عکس در طول زمان آنها را شستشو می دادند. این مراحل در گذشته دشواری بسیاری داشت. اما هم اکنون امکانات بسیار پیشرفته و نامحدودی در اختیار علاقمندان و حرفه ای ها در زمینه عکاسی اختصاص داده شده است.

دو پیشرفت در پایان قرن نوزدهم عکاسی را برای همه به ارمغان آورد. اول اینکه، تولید مجموعه ای  از کاغذهای عکس بود. عکس های کاغذی دیگر نیازی به حساسیت با دست ندارند، اما می توانند در یک جعبه از پیش حساس شوند. دوم، کاغذهای عکس جدید اختراع شد که به صورت شیمیایی توسعه پیدا کرد. این مرحله پردازش اضافی باعث کاهش میزان نوردهی از دقیقه تا کمتر از یک ثانیه می شود. در حال حاضر می توان عکس ها را در تعداد بالا چاپ کرد. بنابراین آزمایشگاه عکس تجاری بوجود آمد. در نهایت، تکنولوژی کاغذ عکس آنقدر پیشرفت کرد که عکاسی رنگی بوجود آمد.

کاغذ رزین (RC)

در اواخر دهه شصت، کاغذهای عکس با یک ورقه پلاستیکی (پلی اتیلن) در هر دو طرف کاغذ ساخته می شد. این نوع کاغذ رزین یا "RC" نامیده می شوند (نگاه کنید به شکل 1). لمینیت اضافه شده برای حفظ ماندگاری چاپ پس از پردازش مرطوب و کاهش زمان آن می باشد. لایه ورقه ورقه شده معمولا سفید رنگ می باشد تا تصویر و لایه پشتی کاغذ روشن باشد. از این رو اصطلاح آرسی (RC) در تاریخ را می توان به کاغذهای مرطوب و روشن اشاره کرد. کاغذ آرسی (RC) در بیشتر چاپخانه ها وآتلیه ها استفاده می شود. این کار برای ماندگاری و کیفیت بیشتر عکس ها انجام می شود.

مقطع عرضی کاغذ با پوشش رزین یا آر.سی

با ظهور عکاسی دیجیتال، باز هم از کاغذ آرسی استفاده می شود و بین عکاسان جذاب می باشد البته ناگفته نماد که همچنان کاغذهای متنوعی در زمینه چاپ عکس تولید می شوند که از خاصیت آرسی (RC) استفاده می کنند.

عکس ها حداقل شامل دو جزء تشکیل دهنده می باشند:

1- کاغذ

کاغذ می تواند شامل ورقه های نازک ساده مانند کاغذ اسناد اداری (نگاه کنید به شکل2). و یا کاغذهای ضخیم و چند لایه مانند نوع آرسی (RC) باشد، که در بالا توضیح داده شده است. 

مقطع مغناطیسی کاغذ یک دفتر ساده

2- مواد تشکیل دهنده تصویر

این رنگ ها هستند که در واقع تصویر را تشکیل می دهند. مواد تشکیل دهنده تصویر شامل رنگ ها، رنگدانه ها و تونرها هستند.

اکثر عکس ها یک جزء سوم دارند: گیرنده یا لایه جوهر گیرنده. مقادیر عکس مخصوص دارای یک لایه گیرنده یا گیرنده واضح برای کاغذ نگهداری می شود تا تصویر را بالای سطح کاغذ نگه دارد.

کاغذهای عکس دارای ویژگی های متنوعی هستند که بر نوع تصویر و نمایش و ماندگاری آنها اثر می گذارد. برخی کاغذها  وزن و ضخامت خاصی دارند و برخی هم پوشش مناسبی دارند، این ویژگی ها به شما کمک می کند تا کاغذ عکس مناسب و دلخواه خود را انتخاب کنید.

وزن ضخامت /وزن گرماژ : هر کاغذ عکس دارای ضخامت و سختی خاصی است. کاغذ ساده به مقادیر سنگین و تقریبا مقوایی، کاغذ هنری، کاغذهای عکس، همگی دارای وزن ضخامت متفاوتی هستند که به شیوه ای خاص احساس می شود. کاغذهای هنرهای زیبا در اغلب موارد با وزنهای مختلف، گرم در هر متر مربع (g / m2) فروخته می شود. هر چه عدد بالاتر باشد، کاغذ ضخیم تر و سنگین تر خواهد شد. برای مثال، یک کاغذ معمولی دفتر 80 (g / m2) است. 

بافت : بافت معمولا به دید فیبری و احساس کاغذ اشاره دارد. بعضی از کاغذها این بافت را ندارند و مانند کاغذهای سنتی می باشند، اما بیشتر شبیه کاغذ آبرنگ یا بوم هنری هستند.

پوشش سطحی : پوشش سطحی به بازتابی پوشش کاغذ اشاره دارد. که میتواند مات یا براق باشد. این تغییرات به طور معمول برای توصیف عکس های سنتی یا عکس های دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد که به نظر می رسد مانند عکس سنتی باشد. 

رنگ پایه: بعضی از کاغذها یک رنگ دلخواه ایجاد می کنند و ممکن است دی اکسید تیتانیوم یا سولفید باریم  اضافه شود تا کاغذ بسیار سفید باشد یا ممکن است یک رنگ برای ایجاد کاغذ سفید یا کرم رنگی اضافه شود. 

عناصر روشن کننده نوری : کاغذهای عکس اغلب با رنگ های مخصوص به کار می روند تا زمینه های سفید تصویر را روشن کنند. اینها همان عامل نورپردازی نوری یا  (OBA) هستند، که با تبدیل انرژی نور نامرئی به نور مرئی کار می کنند. این کار  باعث می شود تا تصویر روشن تر شود. (تصویر در شکل 3) با استفاده از نور UV تصویربرداری شد. درخشندگی نشان دهنده حضور نورگیرهای نوری است. روشن کننده های نوری تا حدودی بحث انگیز است. اما اکثر کاغذهای عکس به خاطر کاغذ سفید بسیار روشن محبوب هستند. با این حال، OBA ها می توانند سریع تر از رنگ های معمولی تخریب شوند، و در نتیجه عکس های خسته کننده و حتی زرد خیلی قبل از تصور تصویر از بین می رود. 

مقیاس بزرگ نشان دهنده فلورسانس

 در بسته بندی کاغذها اغلب ویژگی های کاغذ را در یک جدول شبیه به جدول زیر مشخص می کنند.  که همانطور که مشاهده می کنید وجود یا نبودن OBA ها را معمولا در لیست نشان نمی دهند. اغلب ممکن است با بررسی کاغذ زیر یک "سیاه و سفید"، تعیین کنید که آیا از روش OBA استفاده شده است یا خیر.

مشخصات محصول 

وزن 285 گرم در متر مربع 

براق 

سفید روشن 

اندازه Letter 

50 تایی 

 

انواع کاغذ عکس 

به استثنای کاغذهای ساده، تمام کاغذهای عکاسی  بسته به نوع چاپگر آن متفاوت می باشد. برای مثال، یک کاغذ عکس جوهر افشان را نمی توان با استفاده از یک چاپگر لیزر رنگی چاپ کرد، و بالعکس. در زیر انواع کاغذ های مختلفی که توسط تکنولوژی چاپ دسته بندی شده اند ذکر شده است. 

کاغذ عکس سنتی (مرطوب پردازش شده) 

امروزه کاغذ مورد استفاده برای چاپ عکس همگی دیجیتال است. این کاغذهای RC (رزین) با پوشش ژلاتین روشن می باشد. رنگ های تشکیل دهنده تصویر در داخل لایه ژلاتین در طول ساخت و پردازش تولید می شوند. این کاغذها حساس به نور هستند و می توانند با استفاده از لیزرهای کنترل شده توسط کامپیوتر از فایل های تصویر دیجیتال و یا با نوردهی سنتی منحصر به فرد در اندازه بزرگتر چاپ شوند. تصویر شماره 4 یک مقطع از یک کاغذ عکس در حال تولید خیس را نشان می دهد. رنگ های تشکیل دهنده تصویر که در گیرنده ژلاتین معلق هستند، لایه ی تاریک را در بالای صفحه تشکیل می دهند.

مقطع مغناطیسی کاغذ عکس مرطوب

 * کاغذهای رنگی 

چاپ رنگ، فرایند رنگ آمیزی، و یا چاپ حرارتی انتشار رنگ (گاهی اوقات به عنوان D2T2 نامیده می شود) کاغذ های چاپی هستند که معمولا در مغازه های فوری چاپ و بوسیله چاپگرهای کوچک استفاده می شود (هر چند که هر دونوع چاپگر می توانند از تکنولوژی جوهر افشان استفاده کنند). این کاغذ کاغذی مدرن است که بیشتر شبیه به یک چاپ عکاسی با چاپ سنتی است. این کاغذها حساس به نور نیستند. در فرایند رنگی، رنگ های تصویر سازی که بر روی نوارهای اهدا کننده رنگی قرار می گیرند، بر روی کاغذ با حرارت، یک رنگ در یک زمان، منتقل می شوند. پس از آن یک پوشش روشن برای محافظت از تصویر در جلوگیری از خط و خش، اثر انگشت و کثیفی ها تولید می شود. شکل 5 مقطعی از کاغذ رنگی را نشان می دهد. 

مقطع مغناطیسی کاغذ عکس رنگ آمیزی شده

چاپ لیزری 

پرینترهای لیزری بخشی دیگر هستند، که به درستی به عنوان چاپگرهای الکترو فوتوگرافی شناخته شده اند و شامل هر دو نسخه دسک تاپ مصرف کننده و همچنین پرسنل دیجیتال بزرگ تجاری می باشند. آنها از همان تکنولوژی به عنوان فتوکپی استفاده می کنند، اما به جای نور منعکس شده از یک سند اصلی در یک کپی، از لیزر برای ایجاد تصویر از یک فایل کامپیوتری استفاده می کنند. لیزر یک درام یا کمربند فلز شارژ را داخل چاپگر قرار می دهد. ذرات تونر سیاه و یا رنگی با بار الکترواستاتیک به درام تصویربرداری جذب می شوند و سپس تصویر به کاغذ چاپ منتقل می شود. در نهایت، تونر با گرما و فشار به سطح کاغذ متصل می شود تا آن را دائمی کند. پرینترهای لیزری اغلب برای اسناد متنی استفاده می شوند، اما می توان برای چاپ تصاویر به ویژه زمانی که تصاویر در یک سند متنی درج شده باشد استفاده کرد. با این حال، کیفیت تصویر با چاپگرهای لیزری رایانه ای پایین  است. 

بیشتر پرینترهای لیزری از کاغذ ساده استفاده می کنند که کاغذ تحریر یا کپی نامیده می شود. یک نکته مهم برای چاپ عکس روی این کاغذها این است که در هنگام دست زدن به آن به راحتی خم یا پاره می شود. به دلیل اینکه این کاغذها نازک می باشند و ضخامتی ندارند. همچنین به دلیل اینکه کاغذهای چاپگر لیزری رزین (RC) نیستند، آنها مانند   کاغذهای عکس عمل نمی کنند. شکل 6 مقطعی از چاپ لیزری را نشان می دهد. ذرات تونر ذوب شده در بالای کاغذ به وضوح قابل مشاهده است.مقطع مغناطیسی چاپ لیزر بر روی کاغذ ساده

* کاغذهای جوهر افشان 

کاغذهای چاپی متنوع ترین و پیچیده ترین کاغذهای عکس های دیجیتال هستند. این کاغذها برای استفاده با پرینترهای جوهر افشان به کار می روند که از جوهر های مایع استفاده می کنند که در جریان چاپ، قطره ها بر روی کاغذ با توجه به داده ها در فایل تصویر رو کاغذ اسپری می شوند. در حالی که این روند برای تمام چاپگرهای جوهر افشان یکسان است، دو نوع جوهر وجود دارد: دای (dye)و  پیگمنت (pigment) که هرکدام یک خاصیت متفاوت دارد.

* عکس های جوهرافشان در مقابل کاغذ ساده

در حالی که برای چاپ اسناد متنی از چاپگرهای جوهرافشان استفاده می شود، اما این مسئله میتواند زمان چاپ تصاویر مشکل ساز باشد. به این دلیل که جوهر بر اساس مایع است و در هنگام چاپ اسناد متنی فقط مقدار کمی جوهر استفاده می شود، اما برای چاپ تصاویر لازم است مقدار زیادی جوهر استفاده شود. این مقدار جوهر کاغذ را تحریک می کند و باعث می شود تا کاغذ حالت موج دار بگیرید و خم شود. مشکل دیگر این است که جوهر می تواند زمان کمی که به سطح کاغذ جذب می شود، گسترش یابد. کاغذهای ویژه ای برای پرینترهای جوهر افشان وجود دارد که میزان انتشار جوهر و این مشکلات مرتبط را کاهش می دهد. این کاغذها بصورت ویژه و تنها برای پرینترهای جوهرافشان طراحی شده است. برای چاپ عکس های با کیفیت بالا، کاغذهای قابل تحمل یا متخلخل مورد نیاز است. 

کاغذهای پوشش داده شده (coated paper)

پوشش (Coated paper) عکس بر روی کاغذ جوهر افشان متورم و جوهر مایع اسپری شده روی چاپگر را جذب می کند. این کاغذها فقط برای استفاده از جوهرهای رنگی استفاده می شود، زیرا رنگدانه ها به پوشش نمی توانند جذب شوند. یکی از مزایای این کاغذها این است که آنها می توانند بسیار شفاف تر از کاغذهای متخلخل باشند. همچنین، به دلیل اینکه جوهر به لایه متورم جذب می شود، چاپ ها نسبت به سایش و یا محو شدن از آلودگی های هوائی مقاوم تر هستند. این کاغذها محبوبیت کمتری دارند زیرا خشک شدن آنها می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت زمان ببرد که منجر به لک شدن رنگ و پخش شدن آن در صورت دستکاری می شود. اکثر تولید کنندگان از کاغذ متخلخل استفاده می کنند که فورا خشک می شوند. شکل 7 یک مقطع یک چاپ جوهر افشان رنگی روی کاغذ پوشش داده شده (Coated) و ورقه ورقه ای نشان می دهد که جوهر را می توان در پوشش نازک جذب کرد.

مقطع مغناطیسی کاغذ عکس جوهرافشان قابل تحمل

* کاغذ پوشش داده شده با نوع متخلخل 

کاغذ جوهر افشان و کاغذهای بزرگ یا میکرو و نانوذرات همگی منافذ کوچک دارند که جوهر را جذب می کنند. آنها در انواع مواد شیمیایی مورد استفاده برای پوشش ها و در اندازه منافذ تفاوت دارند. مزیت اصلی نانو ذرات بسیار کوچک این است که کاغذ براق تر به نظر می رسد. کاغذهای نانوپروس برای تولید بسیار دشوار و گران هستند. کاغذ جوهر افقی اساسا یک لایه نازک از ذرات معدنی است که به وسیله یک اتصال دهنده پلیمری به کاغذ منتقل می شود. جوهر به شکل لایه ای از این منافذ اسپری می شود تا تصویر را شکل دهد. آب از جوهر به سرعت یک دوم، لایه عمیق منافذ منتهی می شود و در نتیجه یک چاپ فوری خشک می شود. شکل 8 مقطعی از یک چاپ جوهر افشان روی کاغذ متخلخل را نشان می دهد. 

مقطع مغناطیسی کاغذ عکس جوهر افقی

مقادیر عکس های متخلخل را می توان با چاپگرهای جوهر افشان رنگی و رنگی مورد استفاده قرار داد. یکی از معایب این است که در حالی که مقالات نانو ذرات اغلب به عنوان براق تبلیغ می شوند، اما آنها به عنوان کاغذ براق جوهر افشان و یا عکس های براق سنتی نیستند. بسیاری از کاغذهای جوهر افقی با همان لایه های RC به عنوان کاغذ عکس سنتی لایه بندی می شوند؛ با این حال، تعدادی از کاغذهای تخصصی عکس متخلخل که لمینیت پلاستیکی ندارند وجود دارد. اینها معمولا به عنوان کاغذهای هنری خوب مطرح می شوند. 

متاسفانه اکثر تولید کنندگان کاغذ نمی گویند که آیا محصولاتشان از نوع متورم یا متخلخل است. گاهی اوقات اطلاعات را می توان در وب سایت های خود تولید کننده پیدا کرد. با این حال چند نکته وجود دارد. اغلب، اگر نه، کاغذهایی که به صورت "فوری خشک" نامگذاری شده، متخلخل هستند. مقادیر قابل انعطاف به عنوان خشک شدن سریع ذکر شده و ممکن است به جای "براق بودن" به عنوان "براق" نامگذاری شوند. این به این دلیل است که کاغذهای قابل تحمل می توانند بیشتر از مقادیر متخلخل ساخته شوند. 

کاغذ جوهر افشان هنر 

در حالی که بسیاری از کاغذهای چاپ جوهر افشان از نوع متخلخل یا متخلخل با پوشش رزین (RC) هستند، شمار قابل توجهی از کاغذهای مخصوص هنرهای زیبا برای جوهر افشان بیشتر شبیه آبرنگ یا کاغذهای هنری دیگر است. بعضی از هنرمندان از کاغذهای هنری استاندارد استفاده می کنند، اما، همانطور که در مورد کاغذ دفتر ساده، رنگ ها ظاهری خشن و تصاویر کمتر تیز است. به همین دلیل، برخی از شرکت های تولید کننده کاغذ، کاغذ های هنری را با پوشش های گیرنده مخصوص جوهر افشان ایجاد کرده اند. پوشش گیرنده معمولا قادر به دریافت هر دو نوع دای و پیگمنت است. شکل 9 یک مقطع عرضی یک کاغذ عکس هنری خوب برای جوهر افشان را نشان می دهد. توجه داشته باشید جوهر در پوشش متخلخل و عدم وجود لایه RC 

مقطع مغناطیسی کاغذ عکس جوهرافشان متشکل از هنر

تهیه و تنظیم : وب سایت تخصصی متفاوت