کاغذ چیست و چگونه تولید می شود؟

کاغذ یک شبکه از الیاف گیاهی می باشد  که همانند یک ورق تخت ساخته می شود و با نگهداری یا تعلیق بافت آن در آب خمیر کاغذ تولید می شود. کاغذ بیشتر از چوب ساخته می شود اما برای تهیه آن می توان  از منابع گیاهی مانند  خمیر کتان، پنبه، عصاره اسپارتو، نیشکر، قند، کنف و ضایعات کشاورزی نیز استفاده کرد. 

کاغذ و پیدایش آن 

کاغذ یا مقاله از "پاپیروس" مصری گرفته شده است، با فشار دادن و کنار هم قرار دادن ورقه های ساخته شده و نوارهای ساقه ماهی گوزن Cyperus پاپیروس اعمال می شود. کاغذ یا همان الیاف گیاهی مرتب شده توسط چین اختراع شد. زمانی که یک مقام دادگاه در چین توده ای از کاغذ را تولید کرد، فکرش را هم نمی کرد که اینقدر در جامعه مصرف داشته باشد و بکار آید. او ابتدا مقداری دوغاب را در یک ظرف غربال قرار داد که شامل یک ورق ابریشمی بود غلاف را به آرامی تکان داد تا الیاف به طور یکنواخت پخش کند. بعد از تخلیه آب و ورق یا الیاف تشکیل شده را جلوی خورشید قرار داد تا خشک شود، این فرایند کاغذی تولید کرد که تا مدتها از آن استفاده کردند. چند نمونه از این کاغذ ها همچنان در موزه بریتانیا نگهداری می شود.

کاغذ و پیدایش آن

فرایند  تولید کاغذ با اختراع ماشین کاغذ سازی Fourdrinier سریع تر و ارزان تر شد و به جای قالب های کاغذی یکپارچه برای تشکیل یک ورق کاغذ از یک تسمه سیم مش پیوسته استفاده شد. این دستگاه برای اولین بار در سال 1803 در انگلستان مورد استفاده قرار گرفت و در نهایت فرایند آهسته سازی کاغذ با دست به پایان رسید. 

موارد استفاده از کاغذ

کاغذ برای همه انواع مواد چاپی، کتاب، مجله، روزنامه و اسناد استفاده می شود. نوع کاغذ و ضخامت آن با توجه به استفاده نهایی و طول عمر محصول متفاوت می باشد. اسکناس های پولی که باید قوی و با دوام باشند، از خمیر با کیفیت و ماندگاری بالا حاصل می شود از پارچه های برش نخی جدید و کتان. جذب کاغذ یکی دیگر از دارایی های ارزشمند است که در استفاده از بافت ها و سایر پارچه های دیگر مورد استفاده برای جذب مایعات قرار می گیرد.

صنعت بسته بندی نیز بستگی به عرضه مداوم کاغذ دارد. این لایه با لایه های فیلم پلاستیکی، فویل فلزی یا پارچه در فرایند لمینیت شناخته می شود. تحولات اخیر در بسته بندی باعث شده است تا در بسته بندی مایعات از پالپ شیمیایی تولید شده استفاده شود تا ماندگاری آن را بالا و در برابر اب مقاوم سازد.

بخش بزرگی از  تولید کاغذ در ایالات متحده آمریکا ساخته شده است که مصارف بیشتر آن در انواع بسته بندی می باشد. کارتن های تاشو، که در بسته بندی بسیار مهم بودند، در سال 1880 معرفی شدند. آنها از ورق های کاغذ موج دار بین دو ورق کاغذ، بسیار سبک و قوی تولید شده است. خمیر کاغذ باید قوی باشد و سفید بودن خمیر کاغذ اهمیتی ندارد، بنابراین فرایند های نیمه مکانیکی یا شیمیایی بدون افزودنی های سفید کننده استفاده می شود.

دیگر محصولاتی که کاغذ در تولید آنها نقش دارد عبارتند از : عایق برای تابلو برق، مدار چاپی برای صنایع الکترونیک، فیلتر برای بسیاری از کاربردها، لباس یکبار مصرف برای استفاده های پزشکی، باند، فیلتر ماشین و تابلوهای فیشی، دوره های ضد آب، آتش بازی و ....کاغذ میتواند برای نگهداری اطلاعات امنیتی که تنها در مقابل نور بسیار قابل مشاهده است استفاده شود. کاغذ نیز می تواند به رشته متصل شود و برای اتصال و مهر و موم و یا برای ساخت مبلمان و پوشش کف استفاده شود.

کاغذهای دست ساز اغلب برای چاپ با کیفیت و ماندگاری بالا و نقاشی های قدیمی تر ترجیح داده می شود. بسیاری از سازندگان چاپگر و هنرمندان آب رنگ نیز به کاغذهای  دست ساز متکی هستند و در چین و ژاپن به طور گسترده ای برای اهداف تشریفاتی استفاده می شوند. از آنجا که الیاف کاغذ دست ساخته شده به طور قابل ملاحظه ای طولانی تر از کاغذ های مکانیکی تولید می شود، بسیار قوی تر است و می توان بعد از روغن کردن آن را ضد آب نمود و برای پارتیشن های خانه، پنجره ها و چترها استفاده کرد.

چه کسی از کاغذ استفاده می کند؟ 

در حال حاضر 90 کشور کاغذ تولید می کنند و تقریبا هر کشوری در جهان آن را مصرف می کند. در سال 1987، 212 میلیون تن کاغذ در سراسر جهان تولید شد و 46 میلیون تن وارد تجارت جهانی شد. در اواسط دهه 1950، 60 درصد خمیر مورد استفاده در صنعت داخلی کشورهای در حال توسعه وارد شد اما این نسبت تا سال 1986 به 25 درصد کاهش یافت. 

در بریتانیا مصرف هر سر کاغذ و مقوا در سال 1986 حدود 143 کیلوگرم بود، که در کشورهای دیگر مثل هند بسیار کمتر از این مقدار می باشد. با پیشرفت روزافزون جامعه و نیاز به کاغذدر کشورهای در حال توسعه بر تقاضای جهانی برای نوشتن و چاپ آن تأثیر می گذارد. بهبود یک درصدی سوادآموزی در این کشورها مانند هند  می تواند باعث افزایش یک درصدی مصرف سالیانه این محصولات شود.

آیا عرضه کاغذی در آینده وجود خواهد داشت؟ 

سازمان غذا و کشاورزی پیش بینی کرده اند که صنعت کاغذ و خمیر کاغذ در حال رشد با مجموع تقاضای سراسر جهان رو به افزایش به بین 246-255000000 تن ادامه خواهد داشت. در سال 1984 بیش از 65 درصد کاغذ مصرف شده در سراسر جهان از خمیر چوب با 25 درصد از کاغذ ضایعات بازیافتی استخراج شد. با این حال انتظارمی رودبرای رسیدن به یک سوم از کل پیش بینی شده تقاضای جهانی برای خمیر کاغذ افزایش آن را در پیش داشته باشد. محدودیت های مقدار کاغذی که می توان آن را خرد کرده، توسط روش های مختلفی که برای خمیر کاغذ تعیین می شود که برای بازیافت مناسب نیست. 

درختان در حال رشد مقاوم به بیماری هستند که باعث افزایش عرضه چوب خرد شده می شوند. در سال 1984، 94 میلیون نهال کاج مخروطی از کاج لوبلولی (Pinus taedaدر جنگل های آمریکا کاشته شدند. صاحبان مزرعه پیش بینی می کنند که این درختان، زمانی که بالغ شوند، تقاضای پیش بینی شده برای خمیر و کاغذ آمریکا در قرن بیست و یکم را به خوبی فراهم سازد. در حال حاضر از 20،000 گونه از درخت شناخته شده، تنها 40 گونه برای استفاده از کاغذ تبدیل به خمیر می شود. تحقیق در رابطه با دیگر درخت ها فرصت های مناسبی هستند تا درختانی که برای طبیعت مفید هستند برای این کار استفاده نشوند و به طور موثرتری مورد استفاده قرار گیرند.

تهیه و تنظیم : وب سایت تخصصی متفاوت