کاغذ عکس

کاغذ عکس همواره یکی از پر استفاده ترین نوع کاغذ در جهان می باشد در قرن نوزدهم  تولید کنندگان به این فکر افتادند که کاغذی ایجاد کنند که حالت درخشندگی ایجاد کند و به طور کلی براق باشد. کاغذ گلاسه از متداول ترین کاغذهای عکس می باشد که در این بین از محبوبیت خاصی برخوردار است. برندها و وزن های مختلفی در بازار وجود دارد که هر کدام به نحوی مورد استفاده قرار می گیرد، در این مقاله قصد داریم به تولید کننده مگا بپردازیم و معایب و مزایای این کاغذ عکس را بیان کنیم.

اگر دوست دارید بدونید ویژگی ها و تفاوت جنس کاغذ ها به چه صورت هست این مقاله رو ببینید

انواع کاغذ چاپ عکس

کاغذ مگا (Mega)

مگا یکی از تولید کنندگان کاغذ در جهان می باشد که به تازگی بازار خوبی در ایران پیدا کرده به طوری که این برند مورد استفاده چاپخانه ها، عکاسان، نمایشگاه ها و .... قرار گرفته است. اما دلیل این همه پیشرفت و جاباز کردن در بازار ایران چیست؟ در ادامه به بررسی تولید مگا و چگونگی پیشرفت می پردازیم.

کاغذ عکس مگا

کاغذ عکس

شاید برای شما جالب باشد که بدانید کاغذ عکس در قرن نوزدهم میلادی بصورت دست ساز بودند و مراحل دشواری برای ایجاد این کاغذ وجود داشت. اما امروزه با امکانات پیشرفته این امر در اختیار عکاسان و علاقمندان به چاپ قرار گرفته است. کاغذ مگا بعد از سال 2016 محبوبیت زیادی بین عکاسان پیدا کرد و از همین رو بیشترین مصرف را در ایران دارد

نوع و وزن کاغذ (گرماژ)

خیلی از کاغذ های عکس وزن های متفاوتی دارند از جمله کاغذ مگا، مگا با وزن یا گرماژهای 260،200،160،135،115 گرم در ایران شناخته می شود، البته ناگفته نماند که این گرماژها در ایران محبوبیت بالایی دارد و وزن های دیگر هم این کاغذ عکس دارد که اینجا مورد استفاده قرار نمی گیرد.

کاغذ 115 گرم مگا

کاغذ 115 گرم مگا با کیفیت و درخشندگی مناسب توانسته جایگزین برندهای دیگر شود رنگ ثابت و ماندگاری بالا تنها یکی از دلایل استفاده بالای آن می باشد. کاغذ 115 گرم مگا معمولا برای اسناد و تصاویر اداری استفاده می شود همچنین عکس ها یا پوسترهای معمولی  از این وزن کاغذ استفاده می کنند

کاغذ 135 گرم مگا

کاغذ 135 گرم مگا زیاد فرقی با 115 گرم مگا ندارد و تنها تفاوت آن وزن یا گرماژ آنها است. کاغذ 135 گرم هم معمولا در همین موارد استفاده می شود البته می توان از آن برای چاپ اسناد و اوراق اداری هم استفاده کرد. البته در بعضی مواقع از آن به عنوان کاغذ عکس هم استفاده می شود.

کاغذ 160 گرم مگا

کاغذ 160 گرم مگا کیفیت مناسب و وزن ایده ال و نرمالی دارد. سریع جوهر را جذب می کند و با تمام پرینترهای جوهرافشان سازگار است. در بیمارستان ها از این کاغذ استفاده می شود، رادیولوژی، سونوگرافی و ... از جمله مکان هایی هستند ککه بیشترین استفاده را از کاغذ 160 گرم مگا دارند. اگر شما به دنبال چنین کاغذی هستید می توانید از این صفحه کاغذ عکس 160 گرم را مشاهده کنید.

کاغذ 200 گرم مگا

کاغذ 200 گرم مگا معمولا مورد استفاده عکاسان می باشد. چاپ عکس پرسنلی، تصاویر، لوگوها، برندها، کاتالوگ و بروشورها از جمله مواردی هستند که بوسیله کاغذ 200 گرم مگا انجام می گیرند.

کاغذ 260 گرم مگا

کاغذ گلاسه 260 گرم مگا در دونوع 20 برگی و 100 برگی ارائه می شود که هم برای حرفه ای ها و هم برای کسانی که می خواهند زیاد هزینه نکنند مناسب می باشد معمولا 260 گرم وزن مناسبی برای چاپ عکس های حرفه ای می باشد و می تواند کنتراست و ماندگاری تصاویر را تا حد زیادی افزایش دهد.

این وزن کاغذ نوع صاف سیلکی هم دارد که همان ابریشمی صاف می باشد و برای مصارف حساس و حرفه ای استفاده می گردد.

مگا انواع زیادی کاغذ با جنس های متفاوت تولید می کند در اینجا تنها به چند مورد از آنها که در ایران استفاده بیشتری دارد اشاره کردیم. برای دیدن کاغذ های بیشتر می توانید شاخه ی کاغذهای عکس را مشاهده نمایید، امیدواریم از این مقاله استفاده لازم را برده باشید.

تهیه و تنظیم : فروشگاه متفاوت