پخش شدن جوهر روی کاغذ

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که بعد از چاپ عکس، جوهر روی کاغذ پخش شده و بدرستی رو آن چاپ نمی شود و با گذشت چند ساعت یا حتی چند روز همچنان این مشکل وجود دارد.

دلایل پخش شدن جوهر روی کاغذ

خشک نشدن جوهر روی کاغذ و پخش شدن آن به عوامل متعددی بستگی دارد که در این مقاله به آنها می پردازیم.

1-تنظیمات پرینتر و نرم افزار

اطمینان حاصل کنید تنظیمات پرینتر شما دستکاری یا تغییری در آن ایجاد نشده باشد، برای این کار وارد تنظیمات پرینتر خود شوید البته در پرینترهای متفاوت این تنظیمات کمی جابجا شده و از لحاظ گرافیکی کمی با هم فرق دارند.

در صورت کلی از قسمت دیوایس اند پرینتر ویندوز می توانید این تنظیمات را تغییر و به شکل دلخواه خود در آورید.

طبق تصویر زیر وارد دیوایس اند پرینتر شوید و روی آیکون پرینتر مورد نظر خود کلیک راست کرده و گزینه Printing Preference  را انتخاب کنید. در این صفحه می توانید تنظیمات مربوط به کاغذ را مشاهده کنید:

تنظیمات پرینتر

گزینه type مربوط به جنس کاغذ شما می باشد برای مثال اگر از کاغذ براق استفاده می کنید گزینه گلاسه را انتخاب کنید همانند شکل زیر :

بررسی تنظیمات پرینتر

و در قسمت کیفیت گزینه best photo را انتخاب کنید و در  آخر روی ok کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره گردد.

بررسی تنظیمات پرینتر

2-از جوهر مرغوب و مناسب استفاده کنید

جوهر های مختلفی با قیمت پایین در بازار هستند که علاوه بر کیفیت نامناسب چاپ می توانند صدمه جدی به دستگاه و هد آن وارد کنند وحتی شما را مجبور به تعویض پرینتر کنند.

اسکای با سابقه چند ساله در تولید جوهر و مواد مصرفی پرینتر توانسته به خوبی بازار را بدست بگیرد و در تولید انواع جوهرهای دای، پیگمنت، سابلیمیشن، پلاتر و ... همواره موفق بوده است در اینجا می توانید انواع جوهر اسکای برای پرینترهای مختلف را مشاهده نمایید.

انواع جوهر چاپ عکس دای، پیگمنت و سابلیمیشن

3-کاغذ مصرفی

قبل از تهیه کاغذ حتما نسبت به آشنایی با انواع کاغذ و نوع استفاده آن تحقیق کنید زیرا نوع کاغذ بسیار در چاپ شما اهمیت دارد و می تواند شما را در یک چاپ مطمئن همراهی کند. فروشگاه متفاوت هم دراین رابطه مقاله ای ارائه داده تا کاربران بتوانند به راحتی کاغذ مورد نظر خود را انتخاب کنند.

انواع کاغذ چاپ عکس

4-کثیف شدن و گرفتگی هد پرینتر

اگر چند روزی از پرینتر خود استفاده نکردید قبل از چاپ حتما چند مرتبه دستور هد کلین به آن دهید زیرا پرینترهای جوهرافشان حساس به این موضوع هستند و اگر مدتی از آنها استفاده نشود دچار گرفتگی هد می شوند و گاهی اوقات هم هد آنها خشک می شود و دیگر قابل استفاده نیستند.

این موارد را می توان بوسیله محلول هد باز کن برطرف کرد فروشگاه متفاوت محلول اسکای را به شما پیشنهاد می کند زیرا بعد از گذشت چند ساعت گرفتگی هد پرینتر شما را برطرف کرده و می توانید مجدد از پرینتر خود استفاده کنید.

5-پرشدن ضایعات پرینتر

حتما شلنگی که از پشت پرینتر خارج شده را دیدید بعضی ها آن را به یک بطری نوشابه متصل می کنند تا ضایعات به طور کامل خالی شود. توجه کنید شلنگ را تا انتها در بطری قرار ندهید.  این کار باعث می شود تا ضایعات به طور کامل تخلیه نشده و به دستگاه آسیب جدی وارد کند.

6- هم سطح نمودن پرینتر و مخزن یا تانک

این گزینه اگرچه به پخش شدن جوهر ربط زیادی ندارد اما همین مسئله باعث چاپ نشدن یا کمرنگ چاپ شدن روی کاغذ می شود همیشه سعی کنید مخزن یا تانک را همسطح و هم تراز پرینتر خود قرار دهید زیرا پرینتر زمانی که دستور هد کلین را اجرا می کند جوهر داخل مخزن را به کارتریح انتقال می دهد.

اگر مشکلی در این باره پیش آید پرینتر نمی تواند دستور هد کلین را به درستی اجرا کند و همین مسئله باعث بروز مشکل در دستگاه می شود.

7-استفاده از اسپری تثبیت کننده

این اسپری مانند یک لایه جدید روی عکس عمل می کند شما می توانید بعد از چاپ عکس روی آن را اسپری کنید تا یک لایه محافظتی روی عکس ایجاد کند و آن را در برابر تغییر دما یا نور خورشید در امان نگه دارد.

 در فروشگاه متفاوت دو نوع اسپری عکس وجود دارد اسپری مات و براق که می توانید برای ماندگاری بیشتر تصاویر خود از آن استفاده کنید.

انواع اسپری ماندگاری عکس

اگر با انجام موارد بالا مشکل برطرف نشد و هنوز هم جوهر روی کاغذ پخش می شود مشکل فنی بوده و باید پرینتر را بازکرده و هد یا قطعات دیگر را مورد بررسی تخصصی قرار داد که این عمل بسیار حساس می باشد و باید احتیاط کرد.

اگر تخصص کامل را در این زمینه ندارید می توانید با همکاران ما در قسمت پشتیبانی سایت، چت سایت، شماره تلفن یا تلگرام سایت ارتباط برقرار کنید تا شما را راهنمایی کنند.

مطالب پر بازدید این هفته

نکاتی در رابطه با خرید پرینتر

فرق جوهر پیگمنت و دای چیست؟

کاغذ عکس و ویژگی آنها

متفاوت در شبکه های اجتماعی

اینستاگرام - تلگرام