انواع کاغذ چاپ عکس

هنگامی که شما سفارش چاپ عکس می دهید یا خودتان آن را چاپ می کنید اولین سوالی که به ذهن شما می آید این است که چه نوع کاغذی را باید استفاده کنید؟ گلاسه(براق)، ابریشمی، سمی گلاسه، کریستال، لاستر، کتد مات و... هر کدام از این کاغذ ها ویژگی و خواص منحصربه فرد خود را دارند که بسته به نوع مصرف شما متفاوت می باشد.

فروشگاه اینترنتی متفاوت قصد دارد در این مقاله شما را با انواع کاغذ چاپ عکس، خواص آن، ویژگی ها و جزئیاتی که برای عکس نیاز دارید بیشتر آشنا کند.

کاغذ و جنس های آن

امروزه جنس یا الیاف های مختلفی در بازار وجود دارد که می توان عکس خود را با آن چاپ کرد. شاید برای شما مهم باشد که از کدام کاغذ عکس استفاده کنید. براق، مات یا بدون پوشش. در حال حاضر براق و ابریشمی شایع ترین آنها هستند که اکثر عکاسان از آن استفاده می کنند که هر کدام دارای ویژگی هایی هستند که در ادامه به آن می پردازیم.

کاغذ گلاسه(براق)

همانطور که از نامش مشخص است، دارای یک پوشش براق می باشد که به عکس های شما درخشندگی خاصی می دهد. کاغذ های براق رنگ ها رو به خوبی نمایش می دهند و به افزایش رنگ تصاویر با کیفیت بالا کمک می کند. همچنین جوهر روی  آن به خوبی خشک می شود. درخشش اجتناب ناپذیر کاغذ گلاسه با عث می شود نوشتن روی آن دشوار باشد و هنگام نوشتن بروی آن به مشکل بخورید.

<یک نمونه چاپ عکس براق

یک نمونه چاپ عکس گلاسه(براق)

 کاغذ گلاسه به علت پوشش براقی که دارد برای چاپ مجلات، بروشورها، آلبوم عکس و ...بکار می رود. به دلیل اینکه براق می باشد، اثر انگشت و خط و خش روی آن تاثیر دارد و به هنگام برخورد و لمس کردن آن پیشنهاد می شود از دستکش مخصوص استفاده کنید. 

کاغذ سیلکی (ابریشمی)

یک نوع کاغذ پوشش داده شده یا به اصطلاح بافت دارمی باشد مانند کاغذ گلاسه. کاغذ ابریشمی شفافیت کمی دارد وتقریبا بدون درخشندگی می باشد ودر دسته مات قرار دارد. این نوع کاغذ دارای بافت های (الیاف) منظم و مرتب و همچین ریز می باشد که در سطح کاغذ قرار داده شده است و حالت زیبایی به آن می دهد. از مزایای این نوع کاغذ می توان به عدم تاثیر یا تاثیر بسیار پایین اثر انگشت  و خط و خش روی آن اشاره کرد که یکی از مهترین و حساس ترین مواردی است که مشتریان به آن توجه می کنند. حدودا 90 درصد از پوسترها، بروشورها و جزوه ها روی کاغذ ابریشمی چاپ می شوند.

یک نمونه چاپ عکس ابریشمی

یک نمونه چاپ عکس سیلکی(ابریشمی)

 

ابریشمی صاف

ابریشمی صاف زیر مجموعه ی  کاغذ ابریشمی می باشد و تقریبا مشابه هم هستند. شاید برایتان سوال پیش آید که تفاوت این دو در چیست؟ یا کدام نوع مناسب تر است؟ باید خدمتتان عرض کنم که بافت ابریشمی نسبت به ابریشمی صاف،  منظم تر می باشد. در واقع ابریشمی صاف بافت های پراکنده ای دارد و مانند ابریشمی مرتب نیست. در چاپ عکس این دو تفاوت آنچنانی ندارند و برای چاپ عکس های خود می توانید از هر دو نوع استفاده کنید.

کاغذ عکس مات

برای چاپ عکس هایی که به طور مرتب در حال جابجایی و انتقال هستند، کاغذ مات ترجیح داده می شود، زیرا قوی تر است. نه تنها حساسیت بیشتری نسبت به اثر انگشت دارد، بلکه در مقابل نور نیز مقاوم تر است. همچنین برای کتابهای عکس دار که همواره در حال د ست به دست شدن هستند مناسب می باشد.

اگر میخواهید عکس های خود را به نمایش بگذارید، دریغ نکنید کاغذ مات بهترین انتخاب می باشد چون هیچ انعکاسی از نور ایجاد نمی کند و نور در سطح آن منعکس نمی شود.

تفاوت چاپ در کاغذ مات و براق

تفاوت چاپ و درخشندگی در کاغذ مات و براق

 

کاغذ عکس مات جوهر بیشتری جذب می کند. در نتیجه تصویر بهتری ارائه می دهد: رنگ های سیاه و سفید تیز و قدرتمند هستند و ارائه دیدگاه شما را از مشاهده عکس افزایش می دهد. به همین دلیل می باشد که کاغذ مات اغلب برای چاپ عکس سیاه و سفید یا برای عکس های تیره (قهوه ای، خاکستری، سبز تیره و ...) توصیه می شود.

کاغذ عکس ساتین

 کاغذ عکس ساتین  برای شرایط مختلف توصیه می شود. ساتین ویژگی های خاصی دارد که بسیار شبیه به کاغذ عکس گلاسه(براق) است و عکس هایی با رندر عالی را در میان سایر موارد ایجاد می کند، رنگ های روشن مانند(نارنجی، قرمز و ...) پویا هستند و در هنگام رندر کردن سایه، ظرافت های زیبایی ارائه می دهد.

تفاوت چاپ و درخشندگی در کاغذ مات و ساتین

تفاوت چاپ و درخشندگی در کاغذ مات و ساتین

 

البته کاغذ ساتین متفاوت تر از کاغذ براق می باشد، چون نور کمی بروی سطح آن منعکس می شود. این مزیت زمانی به دردتان می خورد که شما میخواهید عکس هایتان را به نمایش بگذارید. از زیر مجموعه های این کاغذ می توان به سمی گلاسه، لاستر، پریل یا مرواریدی اشاره کرد.

کاغذ عکس کریستال (لاستر)

کاغذ کریستال یا لاستر یک کاغذ تقریبا نقره ای می باشد که به طور انحصاری برای تولید تصاویر رنگی با کیفیت طراحی شده است. این کاغذ شامل آخرین فناوری امولسیون نقره هالید، تکنولوژی کوپلر و تلکنولوژی طراحی لایه برای تولید و باز تولید رنگ، خلوص سفید و ثبات تصویر می باشد. این نوع کاغذ دارای یک بافت کوچک و پراکنده می باشد و درخشش آن کمتر از براق است، اما با همان اشباع و شدت رنگ.

یک نمونه چاپ عکس کریستال یا لاستر

یک نمونه چاپ عکس کریستال(لاستر)

چاپ روی کاغذ کریستال یا لاستر می تواند کیفیت خوبی از رنگ ها، اشباعی مناسب و کنتراست بالایی را تولید کند. جای انگشت و خط و خش اثر بسیار پایینی  بروی سطح چاپی باقی می گذارد و انعکاس نور نیز در آن کمتر نقش می بندد و بیشتر برای چاپ آثار هنری، پوسترها، تصاویر طبیعت، نمایشگاه های عکس، تبلیغات و عکس های آتلیه بکار می رود.

چرا کاغذ کریستال (لاستر)؟

عکس ها در معرض هالید نقره قرار می گیرند و سپس توسعه می یابند.

پایان خیره کننده بالا و عمق بی نظیری را به تصاویر اضافه می کند.

دامنه و یکپارچگی رنگی چشمگیر.

رنگ سفید روشن به ارمغان می آورد همانند رنگ واقعی.

با تصاویر تیره تر بهتر کار می کند.

صاف بودن و مسطح بودن به دلیل پایه PET

ثبات تصویر عالی.

توصیه شده برای عکاسی چشم انداز.

اکثر عکاسان حرفه ای از کریستال (لاستر) استفاده می کنند.

کاغذ بدون پوشش و کاغذ پوشش داده شده

کاغذ یا پوشش داده شده یا پوشش داده نشده است. کاغذ بدون پوشش، که در بسیاری مصارف استفاده می شود از جمله روزنامه ها دارای سطح نرمی می باشد که ممکن است برخی از مواد افزودنی شیمیایی را داشته باشد. این نوع کاغذ مانند یک اسفنج از جوهر استفاده می کند. جوهر به الیاف کاغذ وارد می شود و گسترش می یابد. این مسئله باعث می شود تا نقاط نیمه به رشد برسند. این امر به ویژه در مورد روزنامه ها (کاغذ بدون پوشش) صدق می کند. صفحه نمایش های halftone چاپ شده در روزنامه ها درشت هستند و نقاط نیمه قابل مشاهده می باشند. کیفیت عکس خوب نیست، اما برای یک روزنامه یا اسناد کاغذی ارزان قیمت مناسب می باشد.

کاغذ پوشش داده شده دارای یک سیلانت سطحی به رنگ چوب می باشد، که از مایعات رس و مواد دیگر ساخته می شود. پوشش اجازه می دهد تا جوهر بدون آنکه به الیفا کاغذی برسد به بالای سطح کاغذ بنشیند. البته ناگفته نماند که هزینه های کاغذ پوشش داده شده بسیار بالاتر از کاغذ بدون پوشش می باشد.

 

در حوزه کاغذ های پوشش داده شده میتوان به گزینه های : مات، ساتن و براق اشاره کرد. همه اینها مقدار متنوعی از سطوح شفاف را دارند. براق فوق العاده صاف است، که نشان دهنده اشعه های نور در آن است. ویژگی اصلی آن این است که طیف رنگی از نور تا تاریکی را در عکس نمایش می دهد.

 کاغذ مات با توجه به پوشش آن کاملا برعکس کاغذ براق می باشد. بافتی خشن در سطح میکروسکوپی دارد. اشعه های نور قابل توجهی در این سطح به جای انعکاس مستقیم به منبع نور منبسط می شود. حتی اگر براق تر باشد، می تواند احساس ظریفی به کاغذهای چاپی بدهد.

کاغذ براق متن ها را به خوبی نمایش نمی دهد و حتی امکان دارد در دراز مدت به چشم آسیب بزنند. بنابراین، زمانی که یک تصویر با متنی طولانی را چاپ می کنید از کاغذ مات استفاده کنید.

اولویت شخصی

در حالی که  کاغذهای فوق همگی دارای ویژگی های خاصی هستند و عکس های زیبا چاپ می کنند من شخصا از کاغذ مات استفاده می کنم.

اکثر عکاسان حرفه ای از کاغذ مات استفاده می کنند و این را می دانند که میتوانند بدون نگرانی در تاثیر اثر انگشت و خط وخش عکس های خود را در دستانشان نگه دارند.

اما کاغذ گلاسه یا براق، نظر من این است که کاغذ براق درخشندگی خوبی به عکس ها می دهد و می تواند آنها را زیباتر کند. تقریبا تمام آلبوم های عکس براق می باشند.

هر گونه سوالی که ممکن است داشته باشید، را می توانید از مشاوران تایید شده فروشگاه متفاوت، گفتگوی آنلاین، تلگرام سایت یا شماره تلفن 66176380-021 بپرسید. همکاران ما میتوانند ایده آل ترین کاغذ عکس را توصیه و شما را در یک چاپ عالی همراهی کنند.

متفاوت در شبکه های اجتماعی

اینستاگرام - تلگرام

تهیه و تنظیم : وب سایت تخصصی متفاوت